Kraj Egipt

Stolica: Kair
Powierzchnia: 1 001 450 km²
Ludność: 80 471,9 tys.
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów
Napięcie: 220 V
Język: arabski
Wiza: wiza turystyczna jest wymagana (płatna na lotnisku lub granicy)

Dahab

Beduińska osada, złoty piasek i lazurowa woda Riwiery Morza Czerwonego.

Informacje ogólne

Dahab jest niewielkim kurortem z sympatycznymi kawiarenkami, gdzie siedząc na beduińskich dywanach można podziwiać turkusowe wody Zatoki Akaba. Słoneczna pogoda gwarantowana jest tam przez cały rok, a piaszczyste wybrzeże i dobre warunki do uprawiania sportów wodnych zachęcają do wielogodzinnego wypoczynku. W ofercie sympatycznego miasta położonego na półwyspie Synaj z czerwonymi górami w tle są również przyjemne miejsca noclegowe i doskonała baza gastronomiczna.

W otoczeniu kurortu królują piaszczyste zatoki ozdobione palmami, a rozległe wybrzeże gwarantuje wiele ciekawych atrakcji. Wieczorami można spacerować nadbrzeżną promenadą w dzielnicy Masbat/Asila, a w ciągu dnia zaglądać na kolorowe stragany będące kontrastem dla arabskich restauracji. Okolicę upodobali sobie szczególnie płetwonurkowie, gdyż w pobliżu znajdują się najwspanialsze tereny nurkowe Zatoki Akaba, takie jak Blue Hole, Canyon czy Bells. Dobrze będą się tam czuli także amatorzy snorkelingu, gdyż do wielu wspaniałych raf koralowych można popłynąć prosto z brzegu. Na wodach pobliskich zatok bardzo często obserwuje się windsurferów dzielnie walczących z doskonałymi warunkami wietrznymi, chociaż miłośnicy bardziej statecznej formy spędzania wolnego czasu mogą skorzystać z szerokiej oferty jogi, medytacji czy masażu. Najpiękniejsza, miejska plaża znajduje się na cyplu Masbat i tam rozlokowało się mnóstwo lokali gastronomicznych i bazarów. Wszystko, czego potrzebuje turysta, jest praktycznie w zasięgu ręki. Większość budynków użyteczności publicznej znalazło swoje miejsce w dzielnicy określanej mianem Medyny, natomiast wybrzeże z rafami koralowymi należy do Rezerwatu Dahab. Turystyka rozwinęła się tam dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i od tego czasu powstają resorty hotelowe zachęcające do odwiedzin własnymi, piaszczystymi plażami, gustownym urządzeniem i formą „all inclusive”. Wielu turystów traktuje Dahab jako alternatywę dla Sharm el-Sheikh i bazę wypadową do zwiedzania Góry Synaj oraz biblijnego obozowiska z czasów Mojżesza – Tabera. W zasięgu kurortu znajdują się także ruiny Fortu Krzyżowców (przy granicy z Izraelem) oraz osada beduińska Ein Khudra, z której można wyruszyć na pustynne safari.

Kuchnia

Kuchnia egipska jest połączeniem smaków kuchni tureckiej i arabskiej. Najczęściej króluje w niej baranina, wołowina, czosnek, cebula, pietruszka, a z przypraw kurkuma, kolendra, sól i pieprz. Większość potraw tworzą warzywa przyprawiane aromatycznymi ziołami.

Tradycyjną potrawą jest Foul – klopsiki sporządzane ze zmielonej fasoli lub bobu z dodatkiem ziół. Do wielu potraw dodawany jest egipski chleb Aisz. Dużą popularnością cieszą się sałatki, które nie mają za wiele wspólnego z ich europejskim odpowiednikiem. Inne popularne potrawy to:

-Bisara – pure z fasoli z czosnkiem i zasmażana cebulą,

-Szurbet Ads – zupa z soczewicy doprawiana kminkiem i cytryną,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

-Szisz Kbab – grilowana baranina, wątróbka z cebulą.

Z napojów często podawane są mocne napary kawy i herbaty, które przeważnie mocno się słodzi. Warto spróbować też egipskiego piwa Stella.

Należy pamiętać, że Egipt to kraj muzułmański i w związku z tym obowiązuje tu post w wyznaczonych okresach, np. podczas ramadanu. W tym czasie turyści jedzący na ulicach nie są dobrze odbierani. Ze względu na inna florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach.

Obyczaje

Obyczaje hotelowe nie różnią się od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone na plaży czy przy basenie nie stanowią problemu, jednak należy pamiętać, że nie wolno opalać się toples. W wielu hotelach istnieje zakaz zabierania jedzenia cz napojów do pokoju, a do wieczornego posiłku nie można być skąpo ubranym. W Egipcie nie ma szczególnie rygorystycznych norm obyczajowych, ale należy zwrócić uwagę na ubiór, gdyż noszenie krótkich spódnic, szortów czy strojów plażowych jest niestosowne.

Personel sprzątający w hotelach to przeważnie mężczyźni, gdyż w Egipcie nie jest mile widziane by kobiety funkcjonowały poza rodziną.

Ważną rolę odgrywa bakszysz – napiwek, który w porównaniem z niskimi zarobkami często jest drugą wypłatą. Pokojowemu przeważnie daje się ok. 5 EGP tygodniowo za osobę. Napiwki są powszechne również u kelnerów i barmanów jak i przy każdej usłudze, jednak należy go dawać tylko, gdy jest się naprawdę zadowolonym z usługi.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, jak również mostów i portów.

Egipcjanie są bardzo religijni, bez względu na to, czy są koptyjskimi chrześcijanami, czy też muzułmanami. Ich religijność nie jest tylko rytualna i powierzchowna, jak w wielu krajach Zachodu, ale wpływa znacząco na sposób życia. Religijne nakazy są ważne na równi z przepisami prawnymi. Najważniejszą wartością dla Egipcjanina jest rodzina, a każdy z jej członków jest odpowiedzialny za jej reputację. Bardzo dużą uwagę zwraca się na rolę kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a ogólne zasady odbiegają w znacznym stopniu od europejskich, toteż nie należy się dziwić kiedy turystka podróżująca autobusem zostanie wezwana do zajęcia miejsca na początku razem z innymi kobietami.

Panom stanowczo odradza się flirtowanie czy nawet rozmowę z lokalnymi niewiastami – stanowi to poważne złamanie kodeksu moralnego.

Aktywny wypoczynek

Ze względu na obecność przepięknych raf koralowych największa popularnością cieszy się nurkowanie i snorkeling. Istnieje możliwość uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Z miejscowości z nawet niewielkimi portami można wybrać się na rejsy żaglowe lub podziwiać podwodny świat z łodzi podwodnej. Często organizowane są pustynne safari jeepami, quadami lub na wielbłądach. Do popularnych należą też konne wieczorne przejażdżki czy gra w golfa.

Wycieczki Fakultatywne

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w którym mieszka ponad 6,5 mln mieszkańców. Ze względu na fakt, że jest to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, a także największy ośrodek świata islamskiego często nazywany jest „Matką Świata” czy „Miastem tysiąca minaretów”. Położony jest po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Najstarsza dzielnica Kairu znajduje się na wschodnim brzegu rzeki i właśnie tam znajduje się najwięcej starych zabytków. Zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych. Będąc w Kairze warto udać się do Muzeum Starożytności, Wielkiego Meczetu Alabastrowego, cytadeli Kairskiej czy zobaczyć starochrześcijańską Dzielnice Koptyjską. Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, na zachód od której mieszczą się najważniejsze zabytki Egiptu – piramidy i Sfinks.

Jerozolima – Jest największym miastem Izraela i jego stolicą administracyjną, nie uznawaną jednak przez ONZ. Ma długowiekową historię i jest centralnym punktem dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Już 1000 lat p. n. e. Była ważnym ośrodkiem religijnym ze względu na wybudowaną przez króla Salomona świątyni, w której przechowywano Arkę Przymierza.

Dzięki niedalekiej odległości odbywają się tam 1-2 dniowe wycieczki, które obejmują głównie przejazd nad Morze Martwe z podziwianiem panoramy miasta z Góry Oliwnej, zwiedzanie Wieczernika, gdzie miała miejsce Ostatnia Wieczerza, grobu żydowskiego króla Dawida i kilka najważniejszych stacji Drogi Krzyżowej. Warto również zobaczyć dawną gminę żydowską, sanktuarium Zwojów, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu i Kopuła na Skale oraz Bazylikę Grobu Świętego.

Petra (Jordania) – to miejsce, gdzie znajdują się ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w wąskim i pięknym wąwozie As-Sik i słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W 2007 roku uznano Petrę za jeden z siedmiu cudów świata.

Najważniejszymi budowlami wykutymi w skalach są:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

-Khazneh – zwany też „Skarbcem Faraona” - najsłynniejszy zabytek Petry, który prawdopodobnie był grobowcem któregoś z władców Petry,

-Deir - „Klasztor”, pochodzący z czasów bizantyjskich, gdzie niegdyś mieścił się klasztor chrześcijański,

-Grobowiec Sekstusa Floreniusza – rzymskiego namiestnika – jeden z najbardziej znanych zabytków związany z Rzymianami.

-Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej – obejmujący „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” czy wielki „Grób Pałacowy”.

Góra Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny – Wycieczki obejmują wejście na górę, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami oraz zwiedzanie klasztoru, który został wybudowany w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał gorejący krzew i został powołany do wyzwolenia Izraelitów. Znajduje się tu bazylika Justyniana z VI w., studnia Mojżesza oraz przepiękna kolekcja ikon.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Dahab?
Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panują tu przez cały rok. Temperatura wody jest zazwyczaj wyższa niż 20o C, a w miesiącach letnich dochodzi do 30oC. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich kurortach nie są bardzo uciążliwe gdyż łagodzi je wiatr wiejący od morza. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w głębi lądu panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu, a różnice temperatury między dniem a nocą również się zwiększają (zwłaszcza od listopada do kwietnia). Tak więc trzeba dostosować ubiór do różnych warunków.

Jaka waluta obowiązuje w Egipcie i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Egiptu jest funt egipski LE/EGP. Ceny mogą być pisane na 2 sposoby: np. 8,5 L.E. Lub 85 pt. Egipskiej waluty nie można wywozić poza granice. Największym wydatkiem dla turysty są bez wątpienia bilety wstępów, jak np. do piramid – 90 L.E. Jednak poza tym można powiedzieć, że Egipt należy do tanich krajów dla turystów. Podróżowanie po kraju również nie jest drogie bo litr benzyny kosztuje ok. 1 funta.

Stałe ceny obowiązują przeważnie w hotelach i restauracjach. W innych miejscach trzeba się targować, gdyż jest to ogólnie przyjęty zwyczaj. Przed zakupem warto jednak zajrzeć do kilku sklepików by znać orientacyjną wartość produktu i zacząć targowanie od nieco mniejszej kwoty.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Dahab?
Najlepszym miejscem zakupu pamiątek są targowiska, zwane po arabsku sukami, gdzie można tanio kupić najróżniejsze rzeczy. Najczęściej kupowane są papirusy przedstawiające motywy z życia faraonów i egipskich bogów. Często kupowane są przyprawy, wszelakie gatunki herbat, alabaster, drewniane figurki bądź tkane dywany. Cena końcowa zależy często od umiejętności targowania się, choć poniżej pewnej kwoty sprzedawca nie schodzi. Czasem jednak proponuje pierwszą cenę kilkakrotnie wyższą od wartości towaru.

Jaki czas obowiązuje w Egipcie?
W Egipcie obowiązuje czas wschodnioeuropejski i podobnie jak w Polsce następują zmiany na czas letni i zimowy. Daty tych zmian nie pokrywają się jednak z przyjętymi u nas w kraju i przeważnie przez większą część roku wystarczy jedynie przesunąć wskazówkę zegara o godzinę do przodu. W październiku i kwietniu najlepiej sprawdzić czas po przylocie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jak poruszać się po Dahab?
Między miejscowościami turystycznymi kursują przez całą dobę minibusy, które są dość tanie i zatrzymują się na życzenie. Przy wysiadaniu wystarczy powiedzieć jedynie „stop” przed miejscem gdzie chcemy się zatrzymać. Popularnym środkiem transportu są również taksówki, jednak cenę należy ustalić przed rozpoczęciem podróży. Między Hurghadą i Sham el Sheikh kursuje prom, którym podróż trwa ok. 2 godz. W Egipcie jednak dochodzi do ciągłych zmian rozkładów kursów więc przed podróżą należy się upewnić i dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.

Jakie plaże są w Dahab?
Kraj ten cechuje się szerokimi i piaszczystymi plażami z łagodnym zejściem do morza. Ciągną się kilometrami i sprzyjają długim, wieczornym spacerom. Oprócz sportów wodnych, na plażach organizowane są inne rozrywki jak np. beach party, turnieje siatkówki plażowej czy kursy tańca. Piaszczyste wybrzeże Dahab zachęca do wypoczynku i uprawiania wielu dyscyplin sportowych.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Egipcie?
Zwolnione z cła są: rzeczy osobiste, 200 szt. papierosów lub 25 cygar, 1 litr alkoholu, kamery video, aparaty fotograficzne, odtwarzacze CD, laptopy (1 szt.), lornetki i płyty CD na własny użytek. Należy jednak zgłosić kamerę, aparat fotograficzny i inne wartościowe przedmioty. Każdy podróżny przy wjeździe powinien starannie wypełnić deklarację celną i zadbać by została podstemplowana przez celnika. Brak pieczątki czy zgłoszenia może spowodować kłopoty przy wyjeździe. Do i z Egiptu można wwieźć lub wywieźć do 10 tys EUR oraz do 5 tys. L.E. Zabronione jest wywożenie fragmentów raf koralowych, preparowanych skór zwierząt i antyków. Egipt ma bardzo zaostrzone przepisy jeżeli chodzi o przemyt narkotyków – grozi za to kara śmierci lub dożywocia.

Ważne informacje MSZ

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Wizy turystyczne zakupić można na lotnisku i obowiązuje ona na okres 30 dni. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby małoletnie również muszę posiadać swój paszport.

Turyści, którzy nie zamierzają opuszczać Półwyspu Synaj mogą dostać tzw. wizę „Synaj only”, która zwalnia z obowiązku zakupu wizy turystycznej. Żeby jednak ją otrzymać należy spełnić określone warunki: pobyt na Synaju nie może być dłuższy niż 14 dni, nie można wyjechać poza półwysep, więc nie można jednocześnie odbyć wycieczek do Kairu, Gizy czy Luksoru oraz nie można poruszać się żadną drogą prowadzącą do stolicy. Oznacza to, że bez wizy turystycznej możemy zwiedzać rejon Zatoki Aqaba, Klasztor Św. Katarzyny czy Górę Mojżesza, ale nie będziemy mogli odbyć wycieczki do Parku Krajobrazowego Ras Mohamed.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: http://www.msz.gov.pl/

Najbliższe ambasady/konsulaty:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu

Egipt, Kair, 5, Aziz Osman Str., Zamalek,
Tel.: +202 27367456, +202 27359583, +202 27355416
Tel. dyżurny: +20105485500
www.kair.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Port Said

Egipt, Port Said, Street 23 July/Abd El Feda Str., P.O Box 335
Tel.: (00-266) 332-48-79 Tel.: (00-266) 332-27-49 Tel.: (00-266) 332-37-21
Tel. dyżurny: (00-20) 122-149-598 Faks: (00-266) 324-60-94

Hurghada

Kair

Marsa Alam

Sharm el Sheikh

Taba

Egipt: Dahab , Hurghada , Kair , Marsa Alam , Sharm el Sheikh , Taba

Wybierz region Dahab , Hurghada , Kair , Marsa Alam , Sharm el Sheikh , Taba

Polityka Cookies

W celu udostępnienia możliwości korzystania ze strony portalu używamy plików cookies. Informujemy, jakie pliki cookies będą przechowywane. W każdej chwili możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na poprawne działanie portalu internetowego. Szczegóły znajdziesz na stronie Polityka Prywatności i Plików Cookie.